با همت و تلاش ياسين دلفان همتي مديريت جديد:

دانشگاه علمي - کاربردي گلدشت به قطب آموزشي، علمي و کارآفريني تبديل ميشود

شنبه, 15 آذر 1399 ساعت 17:08 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

دانشگاه جامع علمي - کاربردي يکي از دانشگاه هاي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است که با هدف ارتقاء سطح مهارت شاغلين بخشهاي مختلف اقتصادي و افزايش مهارتهاي حرفه اي فارغ التحصيلان مرکز آموزش که فاقد تجربه اجرايي هستند تشکيل و با بکارگيري و سازماندهي امکانات، منابع مادي و انساني دستگاه هاي اجرايي نسبت به برگزاري دوره هاي علمي - کاربردي در مقاطع کارداني و کارشناسي اقدام مي کند.

دانشگاه جامع علمي - کاربردي تنها متولي نظام آموزش عالي علمي - کاربردي است که زير نظر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اداره مي شود. هدف دانشگاه جامع فراهم آوردن موجباتي است که مشارکت سازمانها و دستگاههاي اجرايي دولتي و غير دولتي را براي آموزش نيروي انساني متخصص و مورد نياز بخشهاي مختلف اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور است به نحوي که دانش آموختگان بتوانند براي فعاليتي که به آنها محول مي شود دانش و مهارت لازم را کسب کنند.

مراکز و موسسات آموزش عالي علمي-کاربردي زير نظر دانشگاه، رکن اجرايي آموزشهاي علمي-کاربردي و به قصد ارتقاي دانش کار و ايجاد مهارتهاي متناسب با حوزه فعاليت شغلي افراد تاسيس شده اند.

 بر همين اساس در سال 1381 مهندس قاسم اديب مقدم تصميم به احداث دانشگاه علمي و کاربردي ميگيرد تا عشق و علاقه ي ديرينه خود را که همان ارتقا دانش کار و ايجاد بستر مناسب براي آموزش مهارت هاي مناسب به جويندگان و علاقمندان به علم و کسب مهارت بود را اجرايي کند.

وي چند سالي بود که براي گذران اوقات فراغت به کلاردشت مي آمد و از پتانسيل و ظرفيت هاي بالاي اين منطقه و علاقه جوانان آن به تحصيل و علم آموزي به خوبي اطلاع داشت.

همچنين مشکلات و کمبودهاي اين ديار در حوزه آموزشي را بخوبي حس کرده و دلش مي خواست قدمي در راستاي شکوفايي پتانسيل و توسعه زير ساخت هاي آموزشي در منطقه بردارد. به همين دليل با سرمايه گذاري در اين حوزه دانشگاه علمي و کاربردي گلدشت را تاسيس نمود.

اين مرکز علمي در ابتدا فعاليت خود را در رشته هاي خدمات مسافرتي و جهانگردي، ميهمانداري خدمات اقامتي، ميهمانداري خدمات پذيرايي در مقطع کارشناسي و با 25 دانشجو آغاز نمود و طي چند سال به دليل بهره مندي از اساتيد فرهيخته و برجسته، بکارگيري پرسنل مجرب و کاردان، فضاي آموزشي مطلوب و تکنولوژي آموزشي به روز نه تنها در بين مراکز علمي و آموزشي استان مطرح شد بلکه باعث شد تا روز به روز تعداد دانشجويان آن افزايش يافته و

و با تنوع رشته ها در مقطع کارداني و کارشناسي همراه بود.

که طي چند سال علاوه بر رشته هاي نام برده در مقطع کارداني و کارشناسي در رشته هاي مترجمي زبان،مديريت هتلداري،حسابداري مالي،حقوق قضايي، علوم ثبتي و معماري داخلي و شهري و گرافيک دانشجو مي پذيرفت. مرحوم اديب مقدم موسس دانشگاه علمي و کاربردي گلدشت معتقد بود دانش آموزان و دانشجويان آينده سازان مملکت هستند وبايد براي آينده آنها سرمايه گذاري نمود، ايشان که در دوره خدمت خود بعنوان مدير کل و فرماندار در شهرهاي مختلف خدمات ارزنده اي را به کشور عزيزمان عرضه داشتند هدف از تاسيس دانشگاه گلدشت را عشق و علاقه به کلاردشت و مردم و جوانان آن دانسته و معتقد بودند شهرستان کلاردشت از پتانسيل هاي بالايي در حوزه هاي مختلف برخوردار است اما متاسفانه در بين بي توجهي ها نتوانسته رشد و توسعه يابد.
متاسفانه سال گذشته اين خير نيک انديش و فرهيخته به ديار باقي شتافت و بعد از آن دانشگاه گلدشت با مشکلاتي روبرو شد، با توجه به بخشنامه که سال گذشته ابلاغ شده بود به دليل طرح خوشه بندي رشته ها خيلي از رشته هاي مذکور از اين دانشگاه جمع آوري شده وعدم برگزاري کلاس هاي که دانشجويان تمايل به تحصيل در آنها را داشتند باعث شد تا استقبال از ثبت نام دراين دانشگاه کم شود و اين مرکز آموزشي را با مشکلات عديده اي روبرو نمايد و به نوعي اين دانشگاه معتبر که روزي با بيش از هزار دانشجو بعنوان يک ظرفيت بالاي علمي و آموزشي در کشور محسوب مي شد رو به تعطيلي نهد و همين امر نگراني هايي را در بين جوانان، اساتيد و فرهيختگان به وجود آورده بود.

هفته گذشته بود که خبر در دست گرفتن سکان هدايت اين مرکز آموزشي توسط يک نيروي جوان،تحصيلکرده و دلسوز بومي بارقه اي از اميد را در دلها روشن کرد تا شايد بار ديگر با همت و تلاش ياسين دلفان همتي مالک و رئيس دانشگاه علمي و کاربردي گلدشت خون تازه بر رگهاي اين مرکز آموزشي جاري شود.

در همين راستا گفت و گويي را با دلفان همتي رئيس جوان و باانگيزه اين مرکز علمي و کاربردي ترتيب داديم که در ذيل از نظر شما خوبان خواهد گذشت:

ياسين همتي در ابتدا ضمن احترام و تقدير و تشکر از تلاش هاي مرحوم مهندس اديب مقدم موسس ، بابک اديب مقدم قائم مقام و معاون مالي و شهلا دلفان همتي رييس دانشگاه گلدشت افزود: يقينا در ابتداي کار اين عزيزان با مشکلات فراواني روبرو بودند اما درخشش و ارتقا سطح کمي و کيفي دانشگاه و بالا بردن جايگاه علمي و آموزشي اين مرکز مرهون زحمات بي دريغ اين عزيزان است و تاريخ کلاردشت اين رافراموش نخواهد کرد.
همتي افزود: بعد از فوت مرحوم اديب مقدم دانشگاه با مشکلات عديده اي روبرو شد، نداشتن کد مدرسي، خوشه اي شدن رشته ها و... از جمله مواردي بود که طي دوسال گذشته دانشگاه با آنها روبرو و به دليل عدم برگزاري برخي کلاس ها از جمله حقوق، زبان، حسابداري و... دانشگاه قادر به جذب دانشجو در اين رشته ها نبود که همين امر باعث تعديل نيرو و بروز مشکلات مالي شد.

وي با اشاره به اينکه خود از خانواده فرهنگي بوده و عشق به ارتقا کلاردشت و و توسعه و پيشرفت آن در تمام زمينه ها از مهمترين دغدغه هاي زندگيش است عنوان نمود: کلاردشت در ابعاد مختلف علمي، فرهنگي، هنري و...از پتانسيل هاي بالايي برخوردار است و جوانان تحصيلکرده و خوش فکر بسياري دارد که چه در اين منطقه و چه در سراسر کشور عزيزمان مشغول خدمت رساني هستند، بعد از فوت مهندس مقدم و قرار گرفتن دانشگاه در آستانه تعطيلي يکي از مهمترين دلايلي که مرا براي خريد آن مصمم تر کرد انگيزه و علاقه و کمک به جوانان اين ديار براي علم آموزي و تحصيل بود چرا که با تعطيلي اين مرکز آموزشي ناچار بودند مسافت زيادي را تا شهرستان هاي همجوار طي نمايند، با توجه به شرايط اقتصادي، تورم و مسائل مالي شايد شرايط ادامه تحصيل در شهرستاني ديگر براي خيلي ها فراهم نباشد، بنابراين عزمم را جزم نموده و براي رضاي خدا و رفاه حال مردم شهرم اين مرکز را خريداري نمودم ،اين در حالي است که با اين مبلغ شرايط سرمايه گذاري در نقاط مختلف کشور برايم فراهم بود اما پرورش و شکوفايي استعداد و پتانسيل هاي کلاردشت برايم از همه چيز با ارزش تر است.

رئيس دانشگاه گلدشت افزود: دانشگاه علمي و کاربردي گلدشت در سال 81 زير نظر سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و تحت نظارت دانشگاه جامع علمي و کاربردي با همت و سرمايه شخصي مرحوم اديب مقدم ساخته شد، ابتدابا 25 دانشجو در رشته هتلداري و گردشگري شروع کرد تا جايي که طي چند سال با افزايش رشته ها تعداد دانشجويان آن به بيش از هزار نفر رسيده و بعنوان يک مرکز علمي معتبر در ايران مطرح شد.اما با خوشه اي شدن رشته ها ديگر اجازه ثبت نام دانشجو در رشته هاي به غير از خوشخ هنر و فرهنگ به دانشگاه داده نشد که همين امر باعث به وجود آمده مشکلاتي عديده اي شد .

ياسين همتي اظهار نمود: به دليل اينکه تعداد متقاضيان اين رشته ها کمتر است تعداد دانشجويان کم شده و دانشگاه را با مشکلات مالي رو برو نمود. بعد از خريد امتياز اين دانشگاه در اولين اقدام پيگير افزايش خوشه براي اين دانشگاه از جمله خوشه خدمات و تامين اجتماعي که شامل رشته هاي حقوق، حسابداري، معماري و... هستم که با استقبال بيشتري روبرو است.

وي با اشاره به اينکه اين دانشگاه هم اکنون 330 دانشجو از ثبت نامي هاي ترم هاي قبل دارد افزود: چندين نشست با دکتر محسني نماينده محترم مجلس، فرماندار کلاردشت و مسئولين مربوطه در خصوص اخذ کد مدرسي و افزايش خوشه تحصيلي براي دانشگاه برگزار شد که خوشبختانه نماينده محترم بطور جد پيگير تحقق اين امر شدند و اميدواريم به زودي نتايج مطلبوبي در اين زمينه حاصل شود.

دلفان همتي با اشاره به جذب و بکار گيري اساتيد در اين مرکز بيان داشت: در حال حاضر اين دانشگاه شرايط اشتغال براي 30 استاد و 9 پرسنل اداري را فراهم نموده است اما با توجه با اينکه اين دانشگاه کد مدرسي ندارد و در خصوص بکارگيري اساتيد سختگيري مي شود. طبق بخش نامه سازمان نميتوانيم از اساتيد حق التدريسي بهره مند شويم و دانشگاه جامع استان در اين خصوص تصميم گيري نموده و اساتيد را معرفي ميکند، با توجه به اينکه کلاردشت جوانان تحصيلکرده و فرهيخته فراواني دارد دلم ميخواد از ظرفيت هاي اساتيد بومي براي تدريس استفاده کنم که اين امر در گرو اخذ کد مدرسي است، بطور جد پيگير اين امر هستم تا از اين طريق شرايط اشتغالزايي براي جوانان و فرهيختگان و کارشناسان کلاردشت که بي کار هستند فراهم آورم.

همتي افزود: يکي از برنامه و اهدافم اين است که موقعيت و شرايط فارغ التحصيلان اين مرکز را مورد بررسي قرار دهم، يقينا اکثر دانشجوياني که در اين دانشگاه فارغ التحصيل مي شوند به ادامه تحصيل در مقاطع تکميلي و دکترا پيش مي روند.
رئيس دانشگاه علمي و کاربردي افزود: با توجه به اينکه گلدشت تنها مرکز آموزش عالي در شهرستان است وعلاوه بر جذب دانشجو از نقاط مختلف کشور باعث رونق اقتصادي منطقه نيز ني شود لذا از مسئولين شهرستاني انتظار دارم تا نگاه و توجه ويژه اي به اين دانشگاه داشته باشند.
متاسفانه تا کنون شوراي اسلامي شهر، شهردار و ساير مسئولين حتي يکبار هم براي بازديد از اين مرکز نيامده اند و اين جاي تاسف دارد چرا که اين مرکز براي ارتقا سطح علمي و آموزشي منطقه تلاش ميکند و قطعنا براي منطقه يک برند معتبر و با ارزش است.

دلفان همتي افزود: خوشبختانه در شهرستان کلاردشت در حوزه هاي مختلف پتانسيل و قابليت هاي بالايي وجود دارد.

طبيعت بکرو دلنواز،مردماني فرهيخته و فهيم، آب و هواي مطبوع، اما به لحاظ زير ساختي و مراکز اقامتي ، گردشگري و توريستي در فقر مطلق بسر ميبريم، هنوز برخي ازکوچه و معابر ما خاکي است، بيشتر قسمت هاي حوزه شهري حتي پياده رو مناسب ندارد.

متاسفانه به جاي اينکه تمرکز بر روي يک پروژه يا طرح عمراني و گردشگري باشد چندين پروژه همزمان در حال اجراست که همين امر سبب به تاخير افتادن اتمام آنهامي شود،عقيده دارم يک کار و هدف تعريف شود و فقط روي آن تمرکز و هزينه شود تا در زمان معين به نتيجه برسد.

ياسين همتي افزود: با استفاده از خرد جمعي و بهره مندي از پتانسيل و نظرات سازنده اساتيد، کارشناسان، دلسوزان ،دانشجويان و متخصصين در نظر دارم در گام نخست مشکلات و معضلات دانشگاه را مرتفع و در ادامه راه در سايه همدلي و تعامل محيط و فضاي اين دانشگاه را توام با آرامش و رفاه نموده تا در مسير ارتقا سطح علمي ،آموزشي و فرهنگ اسلامي منطقه گام هاي اساسي بردارم. لذا از مسئولين شهرستان نيز انتظار دارم حمايت همه جانبه خود را از گلدشت اعلام نمايند زيرا اين دانشگاه موقعيتي را فراهم آورده تا فرزندان کلاردشتي در رفاه و آرامش و بدون طي نمودن مسافت هاي طولاني به تحصيل مشغول شوند.

يکي از شاخص هاي اين دانشگاه داشتن خوابگاه خواهران در داخل محوطه است که خانواده ها مي توانند با امنيت خاطر فرزندان خود را در گلدشت ثبت نام نمايند.

همتي خاطر نشان کرد: اين نويد را مي دهم که بزودي اتفاقات خوبي براي دانشجويان و علاقمندان به تحصيل در اين دانشگاه رقم خواهد خورد که روزهاي خوبي در تاريخ علمي و آموزشي کلاردشت ترسيم خواهد شد.

وي در پايان از تعامل ،همدلي و همکاري و تلاش شبانه روزي پرسنل ، اساتيد، دانشجويان اين مجموعه تقدير نمود و از دکتر محسني نماينده مجلس و فرماندار کلاردشت نيز ضمن تشکر ، تقاضا نمود تا در جهت رفع مشکلات اين مرکز آموزشي پيگيري هاي لازم را انجام دهند. قطعا با همکاري و همدلي اين دانشگاه به قطب مهارتي و کارآفريني تبديل خواهد شد و بنده نيز از هيچ کوششي براي رسيدن به اهدافي که منجر به ارتقاي مهارت و کارآفريني و اعتلاي نام کلاردشت باشد دريغ نخواهم کرد.

خواندن 1297 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 15 آذر 1399 ساعت 17:12
کد: 944