چالش هایی پیش روی پروژه های شهری کلاردشت

جمعه, 17 آبان 1398 ساعت 11:12 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

تقی حسن نژاد، مدیرعامل کانون مهندسین ساختمان کلاردشت، طی یادداشتی تعریف، اولویت بندی و نحوه ی اجرای پروژه های عمرانی شهر کلاردشت را به چالش کشید و خواستار پاسخگویی شورای شهر و شهرداری در این خصوص شد.

 

 


|||مطالب زیر جهت تنویر افکار عمومی و بدور از رفتار جانبدارانه و یا مغرضانه جهت استیفای حقوق شهروندی و دفاع از صیانت حرفه مهندسی می باشد.


-  اعضای محترم شورای شهر ، مردم شریف کلاردشت مدت 24 سال است در تمام زمینه ها دوشادوش شما عزیزان قدم برداشته اند و در تمام این مدت علی الخصوص در 26 ماه اخیراز زمان تصدی شما عزیزان بعنوان منتخبین این دوره ، بزرگترین سرمایه اجتماعی خود، که آنهم اعتماد اجتماعی می باشد را برای شما هزینه کرده اند و با ذوق و اشتیاق فراوان اهداف و برنامه های شما را دنبال کرده اند ، اما متاسفانه شاهد آزمون و خطاهای فراوانی بوده اند.
-  کلاردشت با این وسعت جغرافیایی و اقلیم خاص با درآمد محدود تاب و توان اینهمه آزمون و خطا را ندارد.
-  آیا بعد از گذشت 24 سال از عمر شورا نبایستی درصد واریانس خطای عملکرد شورا و مدیریت شهری به صفر میرسید؟!
-  آیا فکر نمیکنید عدم حضور افراد متخصص ، صاحب نظر ، خلاق و صاحب صلاحیت درکنارشورادرقالب کارگروههای تخصصی حلقه گمشده این ناکامیها و ناتمام ماندن پروژهها بوده است؟!
-  مگر نه اینکه طبق ماده 9 آیین نامه داخلی شوراهای اسلامی تشکیل کمیسیونهای عمرانی و کارگروههای تخصصی جزء لاینفک شورا میباشد!!
•  اعضای محترم شوراو شهردارمحترم; شهرداری با این درآمد محدود که در تامین هزینه های جاری و عمرانی سالانه خود درجا میزند ،چطور میتواند برای خود پروژه سرمایه گذاری تعریف نماید مگر طبق ماده 68 و ماده 71 قانون تشکیلات شوراهها و ماده 55 قانون شهرداری ها شرح وظایف و خدمات شورا و شهرداری صراحتا مشخص نشده است ، در کجای این مواد قانونی به شهرداری اجازه تعریف پروژه برای خود داده است ؟! آیا این یک بحران هویتی و تعارض منافع نمی باشد؟!
•   شهردار محترم ؛ حال که شما سکان مدیریت شهری را به عهده دارید آیا در اجرای لوایح و مصوبات شورا و تعریف پروژه برای شهرداری ، مطالعات طرح توجیهی و امکان سنجی مشتمل بر بررسی ضرورتها ،تهدیدها، فرصتها ، مطالعه مخاطرات و ضوابط زیست محیطی ، ضوابط فنی و اجرایی ، مطالعات اقتصادی و برآورد ریالی مرتبط با طرح اعم از سرمایه اولیه،سرمایه در گردش،مطالعات NVP و IRR ،نرخ بازدهی ،مدت زمان اجرای پروژه ، مدت زمان بهره برداری و از همه مهمتر درآمد حاصله از خدمات سالانه و دوره بازگشت سرمایه مورد بررسی قرار گرفته است؟!

•  اعضای محترم شوراوشهردار محترم; تصمیمات سلیقه ای و عدم اعتقاد به قوانین و مقررات حاکم و عدم الزام به مقررات ملی ساختمان باعث شده است تا با تعریف پروژه های مطالعه نشده و اجرای نادرست و در نتیجه ناتمام ماندن آنها ،سرمایه ملی هدر رفته و حقوق شهروندی تضییع گردد که به اختصار مواردی چند را با دلایل فنی بحضورتان اعلام می دارم :
1-  پروژه زیرسازی آسفالت ورودی شهر :
    ! عدم رعایت ضوابط فنی اعم از نداشتن نقشه های فاز1-فاز2و فاز3 و حتی پروفیل طولی و عرضی و عدم استفاده از اشخاص حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت در مراحل نظارت ، مشاوره و انجام شیتهای آزمایشگاهی.
  ! عدم رعایت دانه بندی و سرندکردن مصالح مصرفی در زیراساس و اساس که باعث ایجاد خلل و فرج در لایه ها شده که این امر موجبات عدم تراکم لازم و به تبع آن نشست درلایه ها رادرپی خواهدداشت.
! عدم رعایت لایه بندی و کمپکت در لایه های ساپگرید ، SUB BASE و  BASEطبق ضوابط فنی
! هزینه مازاد در اجرای ویرتکن(آسفالت تراش)، در جایی که قرار است زیرسازی صورت گیرد چه لزومی به تراشیدن آسفالت دارد.
2-   نداشتن توجیه اقتصادی پروژه گلخانه؛ در زمینی به مساحت حدود 6000 متر مربع با رویکرد درآمد پایدار که قرار بود با براورد 200 میلیون تومان ساخته شود اما تا به حال بالغ بر 700 میلیون تومان هزینه شده است که در حال حاضر پاسخگوی هزینه های جاری خود نیز نمی باشد.
3-  دیوار حایل دکورات؛در زمانیکه کوچه و خیابانهای مرکز شهر تشنه محبت است ساخت دیوار حایل وزنی جنب شهربازی با حجم حدودا 2 هزار مکعب با براورد حدود یک میلیارد تومان چه ضرورتی دارد؟!
4-  اجرای خاکبرداری غیر کارشناسی دریاچه مصنوعی که منجر به شکستگی انشعاب اصلی آب مصرفی شده و مشکلاتی در خصوص قطعی آب و شایعات مسمومیت در سال 97 را در پی داشته است.
5-  نداشتن توجیه اقتصادی و اجرای غیر اصولی تنها راه دسترسی ضلع شمالی پروژه زیپ لاین که با اجرای 328 پله با هزینه ای بالغ بر 700 میلیون تومان اجرا شده است که کمتر کسی رغبت و توان طی کردن این تعداد پله برای استفاده از زیپ لاین را دارد.
6-  ساخت آبشار مصنوعی که خود حدیث مجمل است و حیف شد جزو آثار باستانی به ثبت نرسید چرا که از لحاظ  فرم در زمینه معماری و زیبایی شناسی و سازه ای از زیگورات چغازنبیل(۱،۲۰۰ سال قبل از میلاد) و اهرام سه گانه مصر (۱۲،۰۰۰سال پیش) هم قدیمی تر بوده است.


•  و دهها مورد دیگر ازقبیل؛
! ابهامات برگزاری مناقصات با ترک تشریفات و بصورت شکلی.
! ابهامات لازم در زمینه نداشتن گواهی کنترل کیفیت تجهیزات شهربازی.
! وضع اسفناک کوچه های مرکز شهر علی الخصوص خیابان سردار جنگل که بیشتر درامد شهرداری از محل عوارضات این منطقه می باشد.
 مواردی از این دست هستند که در شهر به سهولت مشهود می باشند.

کلام آخر ؛ این یادداشت در راستای بهره گیری از حق آزادی بیان یک شهروند مسئول است که تا کنون نتوانسته است پاسخ سوالات و ابهامات خود را از مسئولین مرتبط بگیرد، لذا برآن شده تا با کمک رسانه به جواب برسد که آیا ناکامی ها و تضییع حقوق شهروندی و به هدر رفتن سرمایه ها آن چنان که بیان شد هست یا خیر؟ ان شاءلله که این چنین نباشد و ما اشتباه کرده باشیم، که این شفاف سازی جز با پاسخگویی مسئولین مربوطه میسر نخواهد شد.

"تقی حسن نژاد شهروند کلاردشتی و مدیرعامل کانون مهندسین ساختمان کلاردشت"

 

کلارنا حق پاسخگویی را برای شهرداری و شورای اسلامی شهر کلاردشت محفوظ می داند.

خواندن 8581 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 17 آبان 1398 ساعت 16:06
کد: 430