آثار باستانی کلاردشت با سرعت نور به سوی تخریب!!

چهارشنبه, 18 تیر 1399 ساعت 17:47 نوشته شده توسط  یادداشت مخاطب اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حفاران غیر مجاز از همشهریان خودمان و از شهرهای اطراف و حتی از استانهای دیگر در کلاردشت مشغول تخریب آثار و به غارت بردن اموال تاریخی میباشند ما مشغول تماشا هستیم

آثار باستانی کلاردشت با سرعت نور به سوی تخریب!!

بادرود و خداقوت خدمت شما و مسئولین عزیز و زحمتکش شهرستان کلاردشت که بدون هیچ چشم داشتی مشغول انجام وظیفه در جهت پیشرفت شهرستان کلاردشت میباشند.

از بحث های تکراری از قبیل، کلاردشت قدمت طولانی دارد و شهرستانی توریستی میباشد و بدلیل امکانات کم، جذب گردشگر پایینی دارد و غیره فاصله میگیریم.

بحث اصلی در مورد اهمیت دادن به آثار باستانی کلاردشت میباشد که با سرعت نور در حال تخریب میباشد. دلیلش هم کوتاهی مسئولین میباشد که کاملا مشهود است. ما عادت کردیم کوتاهی خودمان را به گردن دیگران بیاندازیم، بطور مثال اگر دزد وارد خانه مان بشود از جای خود بلند نمیشویم و با خود میگوییم مسئول گرفتن دزد کلانتری است. اما در وحله اول خودمان باید از مال و جان خود محافظت کنیم. حفاران غیر مجاز از همشهریان خودمان و از شهرهای اطراف و حتی از استانهای دیگر در کلاردشت مشغول تخریب آثار و به غارت بردن اموال تاریخی میباشند ما مشغول تماشا هستیم و میگوییم مسئول دستگیری آنها پاسگاه و میراث فرهنگی میباشد و به ما ربطی ندارد.

 در حال حاضر دلمان خوش است که در کلاردشت اداره میراث فرهنگی داریم و تمام کوتاهی ها  را گردن آن می اندازیم. اداره ای که البته هنوز اداره نیست و در حد نمایندگی مانده و صدایش از پیچ کلنو هم آن طرف تر نمیرود. چون سالهاست که نتوانست جان تپه کلار که قدمت کلاردشت میباشد را نجات دهند و همچنان ساخت و سازهای غیر مجاز از نظر میراث فرهنگی ، البته با مجوز شهرداری در اطراف آن ادامه دارد و حتی تابلو تعیین حریم در اطراف نصب نشده است. و زمینهای اطراف آن توسط اشخاص خریداری شده است.

اخیرا توسط مسئولین زحمت کش از چند متری تپه راه عمومی احداث گردیده که به تخریب هر چه زودتر این تپه با ارزش کمک میکند. این فقط یکی از مواردی است که هیچوقت پیگری نمی شود و فقط موقع انتخابات مدتی به آن پرداخته میشود و بعد خیلی سریع فراموش می شود.

 مسئولین میدانند چند هکتار زمین بلاتکلیف روی تپه و اطراف آن وجود دارد که مالکین آنها نمیدانند که با زمینی که ملک شخصی آنهاست چه کنند. مگر میشود فقط با ثبت کردن تپه یا زمین یا ملک توسط میراث فرهنگی اختیار از مالک گرفته شود و میراث فرهنگی خود را مالک بداند.

 لطفا پیگیری کنید!

 ساختمان  شهرداری که مربوط به دوره پهلوی میباشد در تصرف ارگان دولتی میباشد و هر جور که خواستند از آن استفاده میکنند. قسمت غربی آن بعلت رطوبت درحال تخریب میباشد و قسمت شرقی آن انباری شهرداری شده که بیشتر به مخروبه شباهت دارد. حتی در حیاط آن یعنی در قلب شهر دستشویی عمومی احداث گردید.

ساختمان دخانیات که مربوط به دوره پهلوی میباشد مسئولین محترم خوشحالند که آن را به ثبت رسانده اند. دریغ از یکبار مرمت و ساختمان با یک باد شدید فرو میریزد.

ساختمان سرم سازی که مربوط به دوره پهلوی میباشد حتی بازدید از آن امکانپذیر نمیباشد و آن هم در حال تخریب میباشد.

کانال تاریخی ملک جوی که از زیر ویلاهای غیر بومی رد شده البته با مجوز شهرداری. دریغ از رعایت یک متر حریم. یعنی اگر کسی بخواهد ملک جوی را ببیند باید درب ویلاهارا بزند و به داخل برود و ملک جوی راببیند. این هم شاهکاریه برای خودش.

این فقط گوشه ای از ضربه ای است که توسط مسئولین محترم و زحمتکش به پیکر نیمه جان شهر عزیزمان کلاردشت " قدیما سبز" وارد شده است. چون هنوز فکری برای حفاظت آثار نکرده و فقط برای اینکه خودی نشان دهند تند و تند ثبت میکنند. البته اینها که در شهر وجود دارند و دسترسی به آنها آسان است به این روز افتاده اند. کلی آثار در اعماق جنگل و کوهها و مناطق صعب العبور وجود دارد که حتی اسمشان هم به گوش کسی نخورده بجز حفاران غیر مجاز!

با کمی جستجو متوجه خواهید شد که حفاظت از کلیه میراث فرهنگی شهرستان کلاردشت توسط یک نفر صورت میگیرد. که این هم نشان از بی اهمیت جلوه دادن قدمت کلاردشت میباشد.

باز هم متذکر میشوم حفاظت از قدمت و هویت کلاردشت عرق ملی میخواهد و همانطور که روی ناموس خود غیرت داریم  شهر خود را ناموس خود بدانیم و روی آن غیرت داشته باشیم و از آن محافظت نماییم.

باتشکر یه دلسوز  

 

خواندن 350 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
کد: 868

یادداشت

 • با رای مردم علیه مردم !

  هر جا مردم نماینده خود را انتخاب کرده اند پس از مدتی منتخب همان مردم علیرغم قول های داده شده گاهاً دیده می شود بجای عمل به وعده های زمان انتخابات در جابجایی مدیریت ها بگونه ای تصمیم به دخالت می گیرند که نه تنها در آن منافع عموم در نظر گرفته نمی شود بلکه در تقابل با مردم و علیه آنان نیز رغم می خورد که متأسفانه با ادامه این روند ناپسند شاهد عقب ماندگی حوزه انتخابیه ها تا به امروز بوده ایم.

  ادامه مطلب...
 • دلنوشته ای برای افتتاح نیروگاه زباله سوز نوشهر

  بعد از سالها انتظار قرار است نیروگاه زباله سوز نوشهر بزودی افتتاح گردد اما معمار اصلی این نیروگاه مورد بی مهری قرار گرفته است، نیروگاهی که از دورۀ سوم شورای شهر نوشهر استارت خورد ولی با یک سری مشکلات فنی و اداری و نداشتن مسائل زیست محیطی متوقف شده بود که همزمان به لطف سفر پر خیر و برکت مقام معظم رهبری و تأمین اعتبار با حضور جهادی و میدانی دکتر علی شادمان فرماندار وقت نوشهر طرحی که متوقف شده بود جانی تازه گرفت و دکتر شادمان با اعزام رئیس محیط زیست نوشهر به کشور چین و مطابقت و رعایت مشکلات زیست محیطی این پروژه را که از 17% پیشرفت داشت و متوقف شده بود با پی گیری دو چندان به 90% پیشرفت فیزیکی رساند و قرار بود در زمان رفتن ایشان دو ماه بعد افتتاح گردد که متأسفانه این امر محقق نشد.

  ادامه مطلب...
 • خودآموزی زبان خارجی

  خودآموزی یک زبان خارجی یعنی یادگیری بدون معلم، یادگیری در منزل ، محل کار، و یا هر جایی دیگر و در هر زمانی که زبان آموز اراده کند انجام می گیرد . اکثریت افرادی که از روش خودآموزی برای یادگیری زبان خارجی استفاده می کنند بزرگسالان هستند زیرا آنها به دلایل زیادی نمی توانند در کلاسها حاضر شوند.

  ادامه مطلب...
 • وقتی کرونا را جدی نمی‌گیریم /ماسک‌هایی برای چانه!!

  کرونا مجدداً اوج گرفته، تعداد مبتلایان و فوتی‌ها زیاد شده، تعدادی از استانها و شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند و تعداد زیادی در مرحله هشدار، که چیزی نمانده آنها هم قرمز شوند.

  ادامه مطلب...