چه کسی آنلاین است؟

ما 68 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

قیمت برنج در بازار متعادل است

دوشنبه, 18 مرداد 1400 ساعت 09:41 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رئیس جهاد کشاورزی مازندران قیمت حال حاضر برنج در استان را متعادل خواند.

شهیدی فر رئیس جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی کشت دوم برنج گفت: قیمت حال حاضر ۳۰ تا ۳۲ هزار تومانی برنج، نرخ متعادلی است که اگر بالاتر برود به خریدار، فشار می‌آورد و اگر پایین‌تر بیاید، شالیکار ضرر می‌کند.

او افزود: زمان برداشت است و قیمت بازار عموما قیمت مناسبی است، قیمت‌های فعلی هم مورد رضایت شالیکاران و مردم است و هم ما به عنوان متولی از این قیمت راضی هستیم.

شهیدی‌فر در خصوص آخرین وضعیت کشت دوم در مازندران در پی کم آبی سال زراعی جاری و محدودیت‌های موجود، گفت: در بحث کشت دوم تمام تاکید ما بر این بود که به دلیل کمبود ذخایر آبی به ویژه در تیرماه، کشت دوم را مدیریت و کنترل کنیم.

او افزود: تمرکز ما بیشتر معطوف اراضی نوار ساحلی، چاه‌های عمیق و نیمه عمیق بوده و خوشبختانه عدم کشت در این مناطق در سطح استان، جا افتاده است و تذکرات و توصیه‌ها، اثر خود را در عمل گذاشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: شاهد کاهش خزانه‌های کشت دوم طی سال جاری به نسبت سالیان گذشته در سطح استان بودیم؛ اما از آن طرف شاهد افزایش کشت رتون در سطح استان خواهیم بود.

او افزود: خیلی از اراضی شالیزاری در همسایگی آب بندان‌ها و رودخانه‌ها قرار داشتند که کشت دوم در این اراضی بلامانع بود و کشت دوم از سوی شالیکاران انجام شده است.

شهیدی فر گفت: با توجه به محدودیت اعلام شده در خصوص کشت دوم امسال نزدیک به ۳۰ درصد کاهش کشت دوم به نسبت سالیان گذشته در استان خواهیم داشت.

او افزود: البته بنظر می‌رسد با توجه به استقبال شالیکاران، کشت رتون نیز به نسبت سالیان گذشته ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش داشته باشد.

شهیدی فر گفت: در آخرین جلسه شورای برنامه ریزی پیشنهاد شده بود که کلا کشت دوم در سال جاری، ممنوع اعلام شود، اما در ادامه با توضیحاتی که جهاد کشاورزی در خصوص شرایط موجود داد و با تایید ممنوعیت در اراضی نوار ساحلی و چاه‌های عمیق و نیمه عمیق که به منابع آبی استان لطمه وارد می‌کند؛ با محدودیت کشت دوم موافقت شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: مقرر شد در مناطقی که مشکل نداریم و به سفره‌های آب زیرزمینی ما آسیب نمی‌رساند، کشت مجدد و رتون داشته باشیم./ yjc

خواندن 379 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 1050