شروع بکار شرکت سنگ تزئینی کلاردشت با آگهی شناسایی پیمانکار در سکوت مسئولین

Sunday, 10 January 2021 19:45 Written by  font size decrease font size decrease font size increase font size increase font size

شرکت سنگ تزئینی کلاردشت  که با مخالفت شدید مردم  تعطیل شده بود ،بعد از چندسال تعطیلی شروع بکار می کند.

به همین بهانه گزارش روزنامه ایران منتشر شده در پنج‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۸، شماره ۴۴۳۸ را بازنشر می دهیم:

گزارش «ایران» از ادامه تخریب های یک شرکت سنگ تزئینی در منطقه غرب مازندران؛ خسارت ۳۰۰ میلیاردی به علم کوه توجیه پذیر نیست

پنج‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۸۸، شماره ۴۴۳۸

درپی انتقال سنگ از سوی شرکت سنگ تزئینی کلاردشت مردم با تجمع و راه بندان در محل رودبارک کامیون ها را مجبور به بازگشت و تخلیه سنگ در محل شرکت کردند.

اختلاف ۲۰ ساله مردم کلاردشت، انجمن های کوهنوردی منطقه و کشور، مسئولان منطقه و نهادهای مردمی شوراهای اسلامی شهر، بخش و روستاهای کلاردشت بر سرفعالیت معدنی و تخریب علم کوه و نیز عبور از جاده باریک محل رودبارک است. این اختلاف مردمی چندسالی است فعالیت معدن را متوقف کرده و در چند هفته اخیر به طور نامحسوس در منطقه لتی کمر که خطرات آن نیز به کرات از سوی کارشناسان در وقوع سیل اعلام شده است فعالیت از سرگرفته شده است.

منطقه سرسبز و بی بدیل کلاردشت باوسعت (۱۵۱۰۰ کیلومترمربع) یکی از نادر مناطق کوهستانی در شمال کشور در جنوب شرقی چالوس است.

رودخانه خروشان و حفاظت شده سردآبرود و قله های معروف چهار هزار و ۸۰۰ و چهار هزار و ۸۳۰ متری علم کوه و تخت سلیمان و نیز ۴۵ قله و ده ها یخچال و تعدادی دریاچه بزرگ و کوچک سه هزارساله در بالای۴ هزارمتری از قله این منطقه زیبا را با آب وهوای منحصربه فرد و چشم اندازهای بی نظیری که دارد به شهرتی جهانی رسانده است، تاجایی که هزاران کوهنورد در تیم های مختلف از کشورهای اروپایی، آسیایی و امریکایی برای صعود از ارتفاعات علم کوه و تخت سلیمان بویژه دیواره سنگی و ۸۰۰متری آن وارد منطقه می شوند.

متاسفانه در دولت های پیشین به بهانه های مختلف همچون خروج دام، واگذاری اراضی جنگلی به آزادراه تهران شمال، تجاوز برخی از حاشیه نشینان جنگل، واگذاری مراتع زیبا به بعضی از تعاونی های ادارات و سازمان های ذی نفوذ دولتی به بهانه تامین مسکن کارکنان که البته هیچیک از تعاونی های مورد بحث نه فقط مسکنی نساختند بلکه زمین های واگذار شده با قیمت آزاد به بخش های خصوصی فروخته شد. تجاوز به عرصه های جنگلی ومنابع ملی چه از طریق قانونی و غیرقانونی و یا بصورت رانت خواری و نفوذی موجب اعتراض و نگرانی مردم بوده است. ولی آن چه که سکوت مردمی و گروه های طبیعت دوست و مردم نهاد را شکست، واگذاری بخش عظیمی از دامنه های علم کوه و تخت سلیمان (البرز مرکزی) درسال ۱۳۶۸ به شرکت متروی تهران برای تامین سنگ برای ساخت مترو در تهران بود که با مجوز اداره کل صنایع استان مازندران و با استفاده از نفوذ دیوان سالاری خودمجوزی اخذ و بدون ملاحظات زیست محیطی و استفاده ازفناوری پیشرفته و نامعقول و بدون ارائه ارزیابی زیست محیطی و یا کسب اجازه از اداره کل منابع طبیعی سطح وسیعی از دامنه های بالادست علم کوه را با دستگاه های غول پیکر(بولدزرولودر) و موادمنفجره به صورت انبوه خراب و متلاشی کرده به طوری که بسیاری از کوهنوردان خارجی وداخلی را به اندوه ازدست رفتن طبیعت علم کوه فرو برد. بر همین اساس مردم منطقه در کنار گروه های مختلف طبیعت دوست و انجمن کوهنوردان کشور اعتراض بیشتری کردند و در طومارهای متعدد از مقامات مسول در شهرستان، استان و کشور خواهان رسیدگی به خواسته های خود شدند.

در پی تجمع اعتراض آمیز مردم، بخشدار وقت درتاریخ بیستم اردیبهشت ماه سال ۶۹ به اتفاق نماینده مجلس شورای اسلامی، شورای محل رودبارک و تعدادی از معتمدین محل، نیروی انتظامی و نماینده شرکت مترو جلسه ای در مسجدطالقانی رودبارک تشکیل داده و مقرر شد تا شرکت مترو برای حمل سنگ های ۱۰و۲۰ تنی جاده کمربندی بسازد تا مجبور نشود کامیون های سنگین حامل سنگ خود را از جاده باریک وسط محل عبور دهد. شرکت مترو نه فقط به تعهدات خود دربرداشت، تخریب نکردن بیشتر و ساخت جاده کمربندی عمل نکرد بلکه باپایان یافتن ساخت متروی تهران این شرکت دولتی را به جای بدهی چندمیلیاردتومانی به سازمان تامین اجتماعی به شرکت خصوصی سنگ تزئینی (سهامی خاص) که از زیرمجموعه سازمان تامین اجتماعی است، واگذار کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت به مدیر کل منابع طبیعی غرب مازندران (نوشهر) درباره فعالیت تخریبی شرکت مترو می نویسد: براساس صورتجلسه سال ۷۱ هیچگونه سابقه روشنی که دلالت بر اظهارنظر کارشناسی برای صدور مجوز اکتشاف یا بهره برداری براساس شرایط وضوابط موجود کند در پرونده بدست نیامده است.

وی در ادامه می افزاید: شرکت مترو در مدت فعالیت خود هیچگونه کارشناسی روی مناطق برداشت و محاسبه خسارت وارده وهزینه احیاوبررسی میزان تخریب منابع ملی در اثر ساخت راه های اصلی و فرعی و ابنیه و یا جبران تخریب منابع ملی انجام نداده است. ازطرفی سرجنگلبانی حسن کیف نیز در نامه ای به سازمان عمل خودسرانه شرکت را در تغییر مسیر راه ها و تخریب منابع ملی اعلام کرده است.

رئیس اداره وقت منابع طبیعی کلاردشت درادامه نامه خودبااشاره به قبول تعهدات فی مابین شرکت مترو در صورتجلسه های مختلف با منابع طبیعی می گوید: در صورتجلسه سال ۷۲ مقررشده است که میزان خسارت وارده و چگونگی جبران آن براساس مقررات تعیین شود.

در قسمت دیگری از این نامه با اشاره به میزان خسارت وارده آمده است: بااینکه برآورد میزان خسارت ناشی از برداشت سنگ به عهده شرکت مترو گذاشته شده است، اما براساس برآورد سازمان جنگل ها خسارت زیادی به بیش از ۲۲ هزار واحددامی متعلق به ۱۹۶ نفر دامدار منطقه بالغ بر۳ میلیارد و ۴۷۸ میلیون تومان وارد شده است.

همچنین دربند ۱۶ این نامه شکوائیه ای به رئیس دادگاه حقوقی ۲ مستقل کلاردشت علیه تخریب های متعدد شرکت مترو اعلام جرم کرده و دربند ۱۷ آن یعنی ۱۰ سال بعد نیز شکوائیه ای علیه این شرکت به دادگاه حقوقی ۲ مستقل کلاردشت ارسال می شود. در ادامه بند ۱۷ نامه رئیس اداره منابع طبیعی کلاردشت به مدیرکل منابع طبیعی غرب استان مازندران آمده است، شرکت مترو بدون اخذ مجوز از اداره کل اقدام به ساخت ساختمان در سطحی معادل ۳۲ هزار و ۱۵۱ متری کرده است، در حالی که بر اساس بند ۴ ماده ۳۶ قانون معادن، قانونا باید از قبل اجازه اداره کل منابع طبیعی نوشهر را جلب می کرد، اما خودسرانه و بدون اخذاجازه مبادرت به بهره برداری و برداشت سنگ از معدن کرد، تا جایی که برابر گزارش هیات اعزامی خسارت ناشی از تخریب و فرسایش مراتع به میزان ۳ میلیارد و ۴۷۸میلیون تومان برآورد شد.

در پایان این نامه با هشدار به ادامه فعالیت مترو می نویسد: ادامه بهره برداری واستخراج سنگ از دامنه علم کوه موجب تخریب این قله منحصر بفرد، قطع اشجار، آلودگی صوتی ایجاد ناامنی محیط زیست وحوش و سلب آسایش وآرامش مردم، به هم خوردگی سیمای عمومی مناطق کوهستانی حوزه آبخیزداری کلاردشت، تخریب خاک های سطح الارضی و رانش زمین در اثر احداث جاده ها در پاشنه کوه ها، وقوع سیل و حرکت گل ولای حاصل از تخریب و عوارض ناشی از آن منطقه از اراضی مراتع فوق و منازل مسکونی چند روستای پائین دست و شهرکلاردشت در مسیر رودخانه سردآبرود و تاسیسات دولتی را در پی خواهد داشت و در حال حاضر فعالیت شرکت به علت مشکلات اجتماعی تعطیل است.

رئیس اداره محیط زیست چالوس درنامه ای به دادگاه کلاردشت تاکید می کند که از فعالیت دوباره برداشت سنگ در معدن دیوچال جلوگیری کنید.

همانطوری که مستحضرید پرونده ای درآن دادگاه درباره ممانعت از فعالیت معدن سنگ دیوچال به علت رعایت نکردن ملاحظات زیست محیطی و تخریب های حاصله دردست رسیدگی است، ولی براساس اطلاع واصله شرکت سنگ تزئینی کلاردشت درصدد واگذاری معدن به یک شرکت دیگر معروف به جهاد نصر است و تا چند هفته آینده بار دیگر بهره برداری ازمعدن از سوی شرکت اخیر آغاز خواهد شد. بر این اساس باتوجه به مراتب فوق و حساسیت موضوع، خواهشمند است دستور فرمایید از هرگونه فعالیت دوباره عملیات معدنی در محدوده یادشده تا اطلاع ثانوی و رسیدگی نهایی به پرونده ممانعت شود.

متروموجب افزایش باررسوبات سخت دررودخانه شده است

رئیس مرکز تکثیر و پرورش آزادماهیان کلاردشت در پاسخ یه استعلامی در سال ۸۴ درباره اعلام نظر کارشناسی شیلات در زمینه خسارات وارده ناشی از فعالیت های معدنی شرکت مترو (سنگ تزئینی کلاردشت) به محیط زیست آبزیان رودخانه حفاظت شده سرد آبرود می گوید مکان یابی ساخت این مرکز در سال های (۵۰ – ۱۳۴۰) مبتنی بر دستیابی به منابع آبی بکر و عاری از هرگونه آلاینده طبیعی و مصنوعی بوده که در مقایسه با رودخانه های استان مازندران و گیلان بهترین شرایط را برای عملیات تکثیر و پرورش آزاد ماهیان و رهاسازی بچه ماهیان آزاد به منظور حفظ و بازسازی ذخایر آزاد ماهیان دریای خزر به عنوان پروژه ملی را داشته است.

خسارت ۳۰۰ میلیارد تومانی به علم کوه

مهدی سلیمانپورنایب رئیس شورای شهرکلاردشت بااشاره به روند تخلفات عدیده شرکت مترو و سنگ تزئینی به «ایران» می گوید: تخلفات عدیده این دو شرکت برابر ارائه اسنادازسوی متولیان امر در طول ۲۰ سال محرزاست و اگر تا سال ۱۳۷۲ حدود۵/۳ میلیاردتومان به مراتع وعرصه منابع ملی علم کوه خسارت واردشده است، امروز این خسارت به بیش از۳۰۰ میلیاردتومان بلکه بیشتر هم رسیده است.

وی می افزاید: متاسفانه شرکت سنگ تزئینی باوجود اعتراضات مردمی و با اینکه چندسالی است، به طور مخفیانه مبادرت به برداشت سنگ می کنند و اعلام می دارندکه منطقه لتی کمر ارتباطی به منطقه علم کوه ندارد.

در حالی که لتی کمر منطقه ای از مجموعه علم کوه و تخت سلیمان است که این رودخانه از لتی کمر عبور کرده و در اکاپل وارد سرد آبرود می شود. ازطرفی آبشار اکدیا اکاپل در منطقه لتی کمر قرار دارد که بیشترین سیل از همین منطقه تاکنون رخ داده واحتمال سیل نیز هر ساله در آن می رود، از طرفی یکی از سرشاخه های دیگر این رودخانه از قله های ماسه مور، کرجم و چهار تپه آبیدر ودیوچال خوشاکش گذشته و وارد رودخانه سردآبرود می شود.

در حال حاضر فعالیت شرکت سنگ تزئینی در منطقه لتی کمر که به طور مخفیانه و بدور ازچشم مردم صورت می گیرد می تواند برای شهر و محله های مسیر رودخانه سردآبرودپرخطرباشد.

سلیمانپوردرادامه تصریح می کند: گروه های مختلف مردم، انجمن های کوهنوردی زنان و مردان کلاردشت، شوراهای اسلامی شهر، بخش و دیگر شوراهای اسلامی روستاهای کلاردشت با نوشتن طوماری از ریاست محترم جمهوری خواسته اند تا دستور بازگشت شرکت سنگ تزئینی کلاردشت از دامنه های علم کوه را صادر کند تا این کوه منحصربفرد برای مردم و کوهنوردان ایرانی و خارجی چون گذشته استوار و پابرجا باقی بماند.

 

جوابیه شرکت سنگ تزئینی کلاردشت

شرکت سنگ تزئینی کلاردشت از شرکت های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی است که در سال های ۷۹ و ۸۰ از سوی سازمان صنایع و معادن استان مازندران به عنوان بهره بردار نمونه انتخاب شده است.

در مطلب منتشر شده با عنوان «کمر علم کوه شکست» به کذب عنوان شده «به شرکت سنگ تزئینی کلاردشت هیچ گونه مجوز بهره برداری داده نشده و به عبارتی همه این فعالیت ها غیرقانونی است». به اطلاع می رساند، در سال ۷۱ از سوی سازمان صنایع و معادن استان مازندران پس از طی مراحل اکتشاف و استعلام از ادارات ذیربط برای استخراج معدن این شرکت، پروانه بهره برداری صادر شده و در سال ۸۱ با شماره ۱۹۶۰۸/۷۱۴ تمدید شده است. همچنین در مطلب منتشر شده مذکور عنوان شده که «در حدود دو هفته پیش به طور غیرقانونی اقدام به تخریب دوباره کوه های لتی کمر در منطقه علم کوه و تخت سلیمان به بهانه استخراج سنگ کرده...» در صورتی که استخراج در این معدن نه فقط از چند هفته پیش که از سال ۷۱ آغاز شده و فاصله این معدن تا مناطق علم کوه، تخت سلیمان و سیاه کمان کیلومترها بوده و هیچ ارتباطی به این مناطق ندارد.

در ارتباط با این که «فعالیت معدنی شرکت باعث آلودگی و تخریب بستر رودخانه سرد آبررود شده است...» به اطلاع می رساند اول؛ معدن دیو چال کیلومترها با این رودخانه فاصله دارد، دوم؛ برداشت سنگ از رودخانه از سوی شرکت انجام نمی گیرد بلکه از طریق همین افراد به اصطلاح مدافع محیط زیست انجام شده است. سوم؛ باتوجه به نظر اداره محیط زیست چالوس و نوشهر، این شرکت برای برداشت سنگ از ابزاری نظیر مته و سیم برش استفاده خواهد کرد که هیچ گونه مواد آلوده کننده ای ندارند.

شایان ذکر است مطالب منتشر شده علیه این شرکت در مقاله مذکور به کلی کذب بوده و از مصادیق نشر افترا و اکاذیب و تشویش اذهان می باشد. لازم به یادآوری است این شرکت در گذشته علیه نگارنده مطالب مذکور به علت ورود غیرقانونی به معدن، تهدید و مزاحمت پیمانکار و پرسنل شرکت، شکایت کرده و موضوع تحت بررسی قضایی است. نامبرده برای توجیه اعمال غیرقانونی خود و تشویش اذهان عمومی اقدام به نشر اکاذیب کرده است. انتظار این است مسئولین محترم آن روزنامه قبل از نشر اخبار تحقیقات لازم برای بررسی صحت آن را انجام می دادند.

 

 پنج‌شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۸۸، شماره ۴۴۵۵

پای «کلاردشت» محکم ایستاده ایم

در پاسخ به نامه شماره ۱۲۳۳-۸۸ مورخه ۲۹/۱۰/۸۸، شرکت سنگ تزئینی کلاردشت نسبت به درج جوابیه مطلب منتشرشده در روزنامه ایران مورخه ۲۴/۱۰/۸۸، ملاحظه می شود که شرکت موصوف به جای ارائه پاسخ شفاف و مناسب، در تلاش است تا برای کتمان حقیقت و تحریف اذهان عمومی و توجیه عملکرد نامطلوب خود، فرد مصاحبه شونده را به اتهاماتی نظیر نشر اکاذیب، افترا، تشویش اذهان عمومی و ورود غیرقانونی به معدن متهم کرده تا به زعم خود بتواند با ایجاد رعب و هراس در دل دوستداران طبیعت و حامیان محیط زیست، به فعالیت های مخرب و فاجعه آمیز خود ادامه دهد. اینک در پاسخ به ادعاهای خالی از وجاهت شرکت یادشده و همچنین رفع ابهام و کشف حقیقت، مطالب ذیل را متذکر می شود.

۱) به استناد اسناد بالادستی نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله سند چشم انداز ملی، سیاست های کلان و دو اصل ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی کشور و برابر مفاد آنها، صدور و اعطای هرگونه مجوز به فعالیت های عمرانی، معدنی و مانند آن که منجر به تخریب محیط زیست و تنش های اجتماعی شود و توسعه را در کشور، به جای هدایت به سوی بالندگی و پایداری به سمت فقرزایی و تهی سازی سرمایه ها سوق دهد، ممنوع و غیرقانونی بوده و محکوم به ابطال است.

شرکت یادشده موارد منتشر شده از سوی روزنامه ایران در مورخه ۲۴/۱۰/۸۸ را نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی اعلام کرده غافل از اینکه اداره منابع طبیعی کلاردشت در گزارش مفصل و کارشناسانه خود به شماره ۴/۸۷/۶۲۳۸ مورخه ۸/۱۲/۸۵، خطاب به مدیریت اداره کل منابع طبیعی استان مازندران(نوشهر)، ادامه بهره برداری و استخراج سنگ های گرانیت و چینی رودبارک را موجب تخریب قلل زیبا و مرتفع کوه های علم کوه و تخت سلیمان، قطع اشجار، آلودگی صوتی، ایجاد نا امنی زیستی برای وحوش و انسان از طریق انفجار و سلب آسایش عمومی و آرامش مردم، به هم خوردگی سیمای عمومی مناطق کوهستانی حوزه آبخیز کلاردشت، تخریب خاک های سطح الارضی و... می داند. بنابراین اعطای مجوز و پروانه بهره برداری به چنین شرکتی از سوی وزارت صنایع و معادن، نقض صریح و آشکار قانون اساسی کشور و دیگر اسناد بالادستی نظام(اشاره شده در بالا) و به منزله زیرپا گذاشتن الزامات آن و خیانت به نسل آینده و تخریب فاجعه آمیز منابع طبیعی می باشد و محکوم به بطلان است.

۲) به موجب مفاد صورتجلسه مورخه ۱۳/۱۲/۸۷ که با حضور فرماندار وقت شهرستان چالوس، اعضای شورای اسلامی شهر کلاردشت، مسئولان ادارات منابع طبیعی و محیط زیست منطقه و بخشدارکلاردشت تنظیم و به تصویب رسیده و نیز بر اساس مفاد صورتجلسات قبلی به تاریخ های۷/۷/۸۷، ۲۶/۶/۸۶ شرکت موصوف متعهد شده بود، صرفا همه لاشه ها و سنگ های استحصال شده و دپوشده قبلی و سرگردان را با نظارت شورای شهر، تخلیه و حمل کند و به هیچ عنوان مجاز به استخراج سنگ های جدید نبوده و هیچگونه مجوزی در این باره به آن داده نشده است. بر این مبادی مردم شریف، شوراهای اسلامی، نمایندگان غرب مازندران در مجلس شورای اسلامی و NGOهای سراسر کشور پس از مطلع شدن از تخلفات و مجوزهای اعطایی به شرکت یادشده، با امضای طوماری ضمن رد اتهامات خنده آور مطرح شده توسط مدیرعامل شرکت سنگ تزئینی علیه فرد مصاحبه شونده و محکوم کردن اقدامات کودکانه نامبرده که بیشتر به بذله گویی شباهت دارد تا اقدام قضایی، از رئیس خانه ملت(علی لاریجانی) خواستار تعطیلی بی قید و شرط شرکت موصوف و برخورد با متخلفان هستند و مصرانه برای تحقق خواسته های خود پافشاری می کنند. همچنین با اصرار و پیگیری تعداد زیادی از مردم غرب مازندران و نمایندگان شان، وکیل حقوقی بنیاد توسعه پایدار کلاردشت در صدد اعاده حیثیت مصاحبه شونده از طریق مراجع قضایی و دیگر دستگاه های ذیربط نسبت به اتهامات کذب و ناروای وارده از سوی مدیرعامل شرکت یادشده است.

بر اساس اعلام شورای اسلامی شهر کلاردشت، شرکت موصوف برخلاف تعهدات خود نه فقط هیچگونه هماهنگی برای حمل لاشه ها و سنگ ها با شورای شهر کلاردشت نکرده، بلکه به صورت خودسرانه و غیرقانونی، اقدام به استخراج دوباره سنگ و تخریب گسترده محیط زیست و نابودی غیرقابل جبران کوه کرده است و برخلاف بند ۲ صورتجلسه مذکور که متعهد شده بود مجوز خود را به تایید سازمان صنایع و معادن استان مازندران برساند، هیچگونه مدرکی دال بر این موضوع ارائه نکرده است. جالب اینکه در متن جوابیه، صراحتا به استخراج دوباره سنگ ها از دو هفته پیش، از طریق ابزارهایی مثل مته و سیم برش اقرار و اذعان نکرده است.

بنابراین با استناد به مفاد صورتجلسه اعلامی، موکدا متذکر می شود که هیچگونه مجوزی برای بهره برداری دوباره به شرکت موصوف داده نشده و همه فعالیت های شرکت در امر برداشت و استخراج سنگ غیرقانونی است و شرکت صرفا مجاز به حمل سنگ های دپو شده قبلی از مسیری به غیر از خیابان های تنگ و باریک محله ییلاقی رودبارک و شهر کلاردشت بوده است منوط به اینکه بصورت همزمان با کاشت درخت، به احیای مراتع ویران شده مبادرت ورزد. این در حالی است که در باره زایش ناپذیر بودن کوه، تار و مار شدن وحوش (بویژه کل، بز) و نابودی ذخایر ژنتیکی گونه های نادر گیاهی هیچگونه تمهیداتی اندیشیده نشده است.

۳) در متن مصاحبه، هرگز ادعا نشده که شرکت یادشده سنگ ها را از رودخانه استخراج می کند، بلکه به علت نزدیکی حوزه فعالیت شرکت با بستر و سرچشمه های رودخانه سردآبه رود تهدیدات بالقوه و بالفعل انسانی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی را ایجاد کرده که شرکت به دروغ آن را کیلومترها دورتر از محل فعالیت خود اعلام کرده است و بدینوسیله سعی در تحریف اذهان مخاطبان و خوانندگان دارد. به علاوه؛ در اثر انفجارهای پی درپی و فعالیت های غیرمجاز شرکت و ریزش لاشه ها به سطح رودخانه که حامل مواد رادیواکتیو و خطرناک می باشند، رودخانه سردآبه رود را که جزو شش رودخانه حفاظت شده کشور محسوب می شود، در معرض خطر جدی، آسیب و تخریب گسترده قرار داده و آبشار اکاپل را به نابودی کشانده است.

۴) یافته های علمی مصاحبه شونده که در قالب مدل های سیستمی و معادلات دقیق ریاضی در مجامع علمی بین المللی و محافل رسانه ای ملی منتشر شده و در حال چاپ است و مورد استقبال بسیار گسترده عموم مردم و دانشگاهیان قرار گرفته است و نرخ ارجاع دهی آنها از سوی دیگر پژوهشگران نیز قابل توجه بوده است نشان می دهد: هیچکدام از طرح های عمرانی، معدنی و زیست محیطی اجرا شده در کلاردشت و غرب استان مازندران در ۲۳ سال گذشته تاکنون نه فقط منفعت زا عمل نکرده اند بلکه موجب تهی سازی سرمایه های انسانی، اجتماعی، اقتصادی و طبیعی آن ناحیه شده اند که پروژه معدنکاوی توسط شرکت یادشده از نظر تهی سازی انواع سرمایه ها، در بین شش طرح دیگر اجرا شده در آن ناحیه رتبه نخست را به خود اختصاص داده است! همچنین ایشان در یافته های تکمیلی خود با سود جستن از نظرات خبره ها و با استفاده از روش منطق فازی اثبات کرده است، به علت ضعف عملکرد دولت های مختلف در چند سال گذشته تاکنون در سه فاز مطالعه امکانسنجی، اجرا و نظارت بر پروژه هایی همچون برداشت و استخراج سنگ توسط شرکت یادشده، توسعه در کلاردشت نه پایدار است، نه انسان محور و نه طبیعت محور بلکه مختصات توسعه در آن منطقه در محدوده فقرزایی قرار گرفته است. مصاحبه شونده در مقاله دیگری با استفاده از مدلسازی سیستمی و تئوری مفهوم سازی بنیادی سه نظریه جدید در زمینه چرخه تخریب محیط زیست ارایه کرده است که پروژه معدن کاوی شرکت سنگ تزئینی در کانون توجه نظریه پردازی نگارنده قرار داشته است(برارپور، الف- ب۱۳۸۶) و (برارپور، ت- چ۱۳۸۷).

۵) بر اساس پیگیری های اخیر بنیاد توسعه پایدار کلاردشت، استاندار مازندران در تاریخ ۱۴/۱۱/۸۸ با اعزام یک تیم کارشناسی متشکل از چند مدیرکل به محل فعالیت شرکت یادشده در ارتفاع ۳۶۰۰متری کوه دیوچال و دامنه های لتی-کمر،همه فعالیت های شرکت موصوف را متوقف و تعطیل کرده است. برغم تصمیمات اشاره شده، مدیرعامل شرکت سنگ تزئینی به علت در اختیار داشتن حمایت هایی از سوی اشخاص ذی نفوذ در بعدازظهر همان روز با هدف ایجاد رعب و وحشت در بین مردم، با ارسال چند کامیون که از سوی چند خودروی سواری که دارای چراغ گردان و سرنشینانی مسلح به باتوم و سلاح سرد و ملبس به لباس فرم شبیه به یکی از نیروهای مسلح بودند قصد انتقال سنگ از رودبارک به تهران را داشت که مردم شجاع کلاردشت با همراهی دستگاه های انتظامی منطقه پس از خلع سلاح، آنها را به تهران راهی کردند. همچنین مدیرعامل شرکت سنگ تزئینی سابقه استخدام و به خدمت گیری افرادی شرور و مسلح به قداره و قمه برای سرکوب نیروهای مردمی معترض به فعالیت های مخرب و غیرقانونی خود را دارد که پرونده یادشده در سیستم های قضایی در دست پیگیری است. بر این مبادی، بنیاد توسعه پایدار کلاردشت به عنوان یک تشکل مردم نهاد برای کمک به بازگرداندن آرامش و امنیت عمومی به منطقه که از سوی شرکت یادشده سلب شده، از پلیس امنیت تقاضای کمک کرده است.

۶) با توجه به احتمال نفوذ سیستم های پنهان و مبتنی بر رانت در فرایند تصمیم گیری برخی افراد و مقامات درباره شرکت یادشده، بنیاد توسعه پایدار کلاردشت مستقیما با روسای قوای سه گانه وارد مذاکره شده و بشدت پیگیر موضوع است.

Read 453 times
Rate this item
(0 votes)
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 962

Hot events

Featured photos and videos

cache/resized/57a91c49b6f3587e6b07cf6a082fe52e.jpg
به گزارش کلارنا ۶ ماه پیش بود که معاون میراث
cache/resized/1433354880b1caff29ecca9644a66af8.jpg
به گزارش کلارنا؛در چهارمین از روز ثبت نام شوراهای
cache/resized/279385aa7edfcf40809c383c9d478a47.jpg
نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت در مجلس
cache/resized/241709356adf6e06d80d8ca38eec4cab.jpg
فرماندار شهرستان کلاردشت از افتتاح و کلنگ‌زنی ۲۰
cache/resized/49b6e297cabbfabc933dd9dfccd06ca3.jpg
دوربین‌های پایش تصویری جاده‌ای در شهرستان‌های
cache/resized/3a691d07bf6118d4c96acdc6d3e8926e.jpg
شرکت سنگ تزئینی کلاردشت  که با مخالفت شدید مردم 
cache/resized/6d54a647bf993786e20bce93af1cd7b2.jpg
مصوبات مهم آخرین جلسه ستاد مبارزه با کرونای
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family