ضریبِ هوشی ایرانیان چقدر است؟ آیا سیاسی‌زادگان ایرانی در مقایسه با دیگر جوانان کشورمان از ژنی خوب‌تر برخوردارند؟!

K2_ITEM_AUTHOR  کوروش برارپور

کوروش برارپور – پژوهشگر آزاد(و بیطرف) و کنشگر جامعه مدنی ایران در کانال ایران و ابرچالش های آینده نوشت: در واقع، اگر بستن راه ورود نخبگان ایرانی به عرصه‌های تصمیم‌گیری‌های کلان توسط سیاست‌پیشگان غالبا کم‌هوش و سالخورده‌ی ایرانی را «زرنگی» بنامیم، پدیده‌ی «زرنگی» خود، نوعی واکنش ایستا در برابر کمبود هوش در آنهاست.

 

 

کوروش برارپور – پژوهشگر آزاد(و بیطرف) و کنشگر جامعه مدنی ایران در کانال ایران و ابرچالش های آینده نوشت:


مبانی نظری:
ریچارد لین و گرهارد میشنبرگ، پژوهشی اصیل را با هدف سنجش ضریبِ هوشیِ(IQ) یکصد و هشت ملیت از سراسر جهان انجام داده‌اند. عصاره‌ی این پژوهش نیز در قالب مقاله‌ای باعنوان: «هوشِ عقلانیِ ملیِ محاسبه و روایی‌شده برای ۱۰۸ ملیت»، در مجله‌ی هوش به‌چاپ رسیده‌است.

بر اساس یافته‌های این دو پژوهشگر، میانگینِ هوش یا ضریبِ هوشی ایرانیان ۸۴ است(این شاخص می‌تواند بالاتر از ۱۰۰ نیز باشد)! این درحالیست‌که این شاخص برای دو رقیب منطقه‌ای ما یعنی ترکیه و عمان، به ترتیب ۹۰ و ۸۵ است. همچنین، با بقیه کشورهای منطقه(چون عربستان: ۸۰، قطر: ۸۳ و ....) که اغلب ما ایرانیان آنها را بادیه‌نشین و کم‌هوش می‌انگاریم، تفاوت چندانی نداریم!

از سوی دیگر، شاخص یادشده برای کشورهای زردنژادی چون چین، هنگ کنگ، سینگاپور و تایوان که ظاهرا به دلیل داشتن چشمانی بادامی آنها را نیز کم‌هوش می‌انگاریم، ۱۰۵ و ۱۰۸ به بالاست!

 ابطال ادعایی از سیاسی‌زادگان غالبا کم‌هوش ایرانی:
در رابطه با برآورد میانگین هوش ملیت‌های گوناگون، اصلی وجود دارد باعنوان: «میلِ روند به سمت میانگین». یعنی مقدار عددیِ هوشِ عقلانیِ افرادِ متعلق به هر نسل در هر جامعه، به سمت میانگین هوش ملیِ نسلهای موجود(مجموع سه نسل) در آن جامعه میل می‌کند!

  موردکاوی:
فرض شود یک سیاست‌پیشه‌ی ایرانی و همسرش از ضریب هوشی ۱۱۰ برخوردار باشند! دراینصورت، فرزندان آنها هیچگاه از ضریب هوشیِ ۱۱۰ یا بیش از آن برخوردار نخواهند بود، حتی اگر درطول تمام دوران تحصیل‌شان شاگرد اول بوده باشند! زیرا حد هوش نسل بعدی(یعنی فرزندان آنها) به سمت میانگین هوش ملیِ ایرانیان یعنی ۸۴، میل خواهد کرد.

بنابراین ادعای برخی از سیاسی‌زادگان ایرانی مبنی بر اینکه حاوی هوش یا حامل ژن خوب‌تر هستند(!) ادعایی پوچ و بی‌اساس است.

به‌سخنی دیگر و بر اساس یافته‌های لین و میشنبرگ، عامل ژن یا وراثت به‌تنهایی نمی‌تواند تعیین‌کننده‌ی ضریب هوشیِ افراد باشد بلکه محیطی که افراد در آن آموزش می‌بینند و اندرکنش‌هایی که ایشان با افرادی با ضرایب هوشی بالا یا پایین‌تر از خودشان دارند نیز در میزان انباشت یا کاهش هوش آنها دخیل‌اند.
 
 جمعبندی

پرسش: آیا غالبِ سیاست‌پیشگان ایرانی باهوش‌اند؟
پاسخ: خیر!

اگر جامعه کمابیش ۸۰ میلیون نفری ایران را به مثابه یک بانک ژن یا استخری از ژن که حاوی یا حامل کمابیش ۸۰ میلیون ژن است در نظر بگیریم، برداشت هر ژنِ با کیفیت از آن، موجب کاهش میانگین کیفیت ژن‌های باقیمانده خواهد شد.

بنابراین، خروج و یا فرار سالانه حدود ۱۵۰هزار نفر از باکیفیت‌ترین مغزهای ایران به کشورهای توسعه‌یافته، تنها به‌معنای کاهش تدریجی میانگین هوش ملی ایرانیان نیست بلکه پس از چند نسل، منجر به تخلیه‌ی جامعه ایران از ژن‌های ناب نیز خواهد شد. همان ژن‌های ناب و نداشته‌ای که فرزندان سیاست‌پیشگان غالبا ناکارآمد ایران، آنرا به خود نسبت می‌دهند!

بر این اساس، مهاجرت هوش‌های سرآمد از کشورمان به کشورهای توسعه‌یافته و عدم چرخش نخبگان پس از هر چرخش سیاسی در سپهر سیاسی ایران، موجب پایین آمدن میانگین انباشت هوش یا ضریب هوشیِ سیاست‌پیشگان ایرانی و فرزندان‌شان نیز می‌شود!

در واقع، اگر بستن راه ورود نخبگان ایرانی به عرصه‌های تصمیم‌گیری‌های کلان توسط سیاست‌پیشگان غالبا کم‌هوش و سالخورده‌ی ایرانی را «زرنگی» بنامیم، پدیده‌ی «زرنگی» خود، نوعی واکنش ایستا در برابر کمبود هوش در آنهاست.

در واقع سیاستمداران زرنگی که مدارک علمی، مدارج آکادمیک و پست‌های سیاسی‌شان را با رانت و پول و رابطه و خفه‌کردن دیگران کسب می‌کنند و در فرایند تصميم‌گیری‌های کلان کشور، نیاز به نخبگان را احساس نمی‌کنند، افرادی کم‌هوش‌اند و نه باهوش! زیرا این «کم‌هوش‌های زرنگ» اگر صاحب هوش بودند، مدارک و مدارج خود را با تلاش و زحمت‌های آبرومندانه و با تکیه بر جوهره‌ی هوشی‌شان به‌دست می‌آوردند و نه با رانت و پول و رابطه و خفه‌کردن دیگران!

 

زنده‌باد توسعه – پاینده باد ایران و بیشینه باد غرور ملی ایرانیان

 

پایش مردمی

0

چرا بیمارستان کلاردشت پزشک اطفال ندارد؟!

الان چند ماه میشه که بیمارستان کلاردشت دکتر اطفال نداره و کلاردشتی ها ...
0

کمبود نان در تعیلات

همزمان با فصل تعطیلات و حضور گردشگران در کلاردشت، هر ازگاهی اهالی ...
0

دلیل بوی بد جوی آب شهر کلاردشت چیست؟ آیا فاضلاب...

وضعیت اب جوی که از سمت محله های بالاتر به سمت مکا و ولبال میاد و بوی ...
0

مقایسه نرخ عوارضی مرزن آباد - چالوس با عوارضی تبریز-زنجان

مسافت چالوس مرزن آباد ۲۰ کیلومتر و مسافت تبریز زنجان ۳۰۵ کیلومتر اما ...
0

چرا از خودروی شخصی نمی توانیم برای سرویس مدرسه استفاده کنیم؟ + همراه با پاسخ

  ببخشید این حقی که ازش دفاع میکنند و قانونی که مردم رو از ...
0

انتقاد از وضعیت پیاده رو مرکز شهر حسنکیف جنب بانک سپه

     پیاده رو مرکز شهر حسنکیف جنب بانک سپه بعداز ۵ ...
0

گلایه یکی از کسبه در خصوص بیمه تکمیلی بازاریان

از مسئولین ذیربط تقاضا دارم تا با حل این مشکل اساسی برای این قشر کمکی ...

آگهی تبلیغات

 

adbanner