روستاهای کلاردشت نیازمند تغییر در الگوی توسعه ، لزوم خروج از دوران چه کنم؟ چه کنم؟

K2_ITEM_AUTHOR  مهدی معصومی

 

روستاهای ۱۹ گانه کلاردشت که تعدادی شان در گرداگرد طبیعت کاسه ای شکل و در دامنه های جنگلی و تعدادی نیز در گستره ای از دشت و در حاشیه رود واقع شده اند، هریک با برخورداری از چشم اندازهایی منحصربفرد جاذبه های طبیعی بی بدیلی را در خود جای داده اند.
از سوی دیگر ریشه داشتن فعالیت هایی همچون تولید صنایع دستی، دامداری و باغداری نشان از این دارد که روستانشینان کلاردشتی در گذشته ای نه چندان دور مردمانی مولد و صاحبان کسب و کارهایی پایدار بوده اند.
در نظر گرفتن موارد فوق این نتیجه را به دست می دهد که روستاهای کلاردشت از پتانسیل های بالقوه فراوانی برای درون زا سازی اقتصاد خود برخوردار بوده اند.
اما این ظرفیت های بالقوه هرگز آنچنان که باید بالفعل نشده اند، چرا که متاسفانه طی دو دهه گذشته مجموعه ای از عوامل،از اعمال سیاست های غیرکارشناسی و مبتنی بر آزمون و خطا در سطوح کلان تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور گرفته تا ناکارآمدی نظام شورایی در سطح محلی و ناآگاهی اقشار مختلف جامعه، باعث شده اند که علیرغم وجود ظرفیت های بسیار، روستاهای کلاردشت با تبدیل شدن به بنگاه هایی برای فروش تراکم ساختمانی، رفته رفته مزیت های رقابتی و جاذبه های استثنایی خود را در ورطه تحدید و نابودی ببینند!
به بیانی دیگر یعنی؛ روستاهایی که می توانستند با توسعه بومگردی،طبیعت گردی و جنبه های دیگری از صنعت گردشگری به نقاط هدف جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده و اقتصاد و توسعه ای پایدار را برای خود به ارمغان بیاورند، با قرار گرفتن در مسیر خرید و فروش اراضی و ساخت و سازهای بی رویه، به بهای ایجاد مشاغلی موقتی و کاذب، ناگهان با #اشتغال_زُدایی مواجه شدند! و اینک کار به جایی رسیده است که روستاهایی با آن همه ظرفیت و جاذبه از دردِ رُکودِ ناشی از توقف ساخت و سازها به "چه کنم،چه کنم" افتاده اند!
و این در حالی است که عده ای همچنان بر ادامه روال قبلی اصرار دارند و گمان شان بر این است که درمان این درد در رونق دوباره ساخت و سازهاست!
اما آیا تا کجا و تا کِی می توان ویلا ساخت و به درآمد و اشتغال حاصل از آن دلخوش بود؟
آیا غیر از این نیست که خلاصه روزی، نه به واسطه عدم تغییرکاربری و موانع قانونی بلکه به خاطر اشباع شدن دشت و دامنه ها از ساختمان، دیگر ساخت و سازی نیز در کار نخواهد بود؟
آیا بهتر نیست همین امروز که کمابیش جاذبه های طبیعی و فرهنگی در روستاهای کلاردشت یافت می شوند، به جای تهی سازی روستاها از این مزیت های رقابتی در اندیشه بهره گیری از این فرصت ها برای پایه ریزی اقتصادی پایدار و پویا بود؟
به نظر چاره ای هم غیر از این نیست؛
اگر می خواهیم اوضاع به روال عادی خود(همانگونه که در سال های نه چندان دور بود.) بازگردد، روستاهای کلاردشت باید دوباره روستا بشوند تا روستانشین به آینده امیدوار گردد.
منظور از اینکه گفته شد "روستاها باید دوباره روستا بشوند" به منزله بازگشت به عقب و کاهش سطح رفاه عمومی نیست، بلکه برعکس؛ مقصود این است که به موازات تلاش برای توسعه زیرساخت ها (با تاکید بر حفظ محیط زیست و بسترهای طبیعی) بایستی همت گمارد و کسب و کارهای فراموش شده بومی را از پستو خارج کرد و طراوت زندگی را دیگر بار در کوی و برزن به جریان انداخت.
بدین منظور باید برنامه ای فراگیر و البته عملیاتی را تدوین کرد که با شامل شدن مواردی همچون
۱.احیا و تحکیم فرهنگ و سبک زندگی روستایی
۲.توسعه زیرساخت ها با حفظ بافت و معماری بومی
۳.حفظ محیط زیست و منابع طبیعی
۴.تغییر الگوی کسب و کار و حمایت از تولیدات محلی
۵.شناسایی و ایجاد کانون های گردشگری با تکیه بر جاذبه های فرهنگی،طبیعی و صنایع دستی
و...
بتواند با رونق بومگردی در روستاهای کلاردشت، آن ها را به روستاهای هدف صنعت پاک و البته پردرآمد گردشگری تبدیل نماید.

با این اوصاف به نظر می رسد که درد مشترک روستاهای کلاردشت را هنوز هم درمانی هست؛
اگر که دستی جنبانده شود و صاحبنظران نظر بدهند،کارشنان ارائه طریق کنند،مجریان اجرا کنند، مردم یاری کنند و دلسوزان دل بسوزانند.
شاید فردا خیلی دیر باشد!

پایش مردمی

0

چرا بیمارستان کلاردشت پزشک اطفال ندارد؟!

الان چند ماه میشه که بیمارستان کلاردشت دکتر اطفال نداره و کلاردشتی ها ...
0

کمبود نان در تعیلات

همزمان با فصل تعطیلات و حضور گردشگران در کلاردشت، هر ازگاهی اهالی ...
0

دلیل بوی بد جوی آب شهر کلاردشت چیست؟ آیا فاضلاب...

وضعیت اب جوی که از سمت محله های بالاتر به سمت مکا و ولبال میاد و بوی ...
0

مقایسه نرخ عوارضی مرزن آباد - چالوس با عوارضی تبریز-زنجان

مسافت چالوس مرزن آباد ۲۰ کیلومتر و مسافت تبریز زنجان ۳۰۵ کیلومتر اما ...
0

چرا از خودروی شخصی نمی توانیم برای سرویس مدرسه استفاده کنیم؟ + همراه با پاسخ

  ببخشید این حقی که ازش دفاع میکنند و قانونی که مردم رو از ...
0

انتقاد از وضعیت پیاده رو مرکز شهر حسنکیف جنب بانک سپه

     پیاده رو مرکز شهر حسنکیف جنب بانک سپه بعداز ۵ ...
0

گلایه یکی از کسبه در خصوص بیمه تکمیلی بازاریان

از مسئولین ذیربط تقاضا دارم تا با حل این مشکل اساسی برای این قشر کمکی ...

آگهی تبلیغات

 

adbanner