• درآمدی بر دلایل واماندگی کلاردشت در فرآیند سرمایه گذاری بخش خصوصی
    کلاردشت زیبا و پرآوازه از آنچه که از خداوند بزرگ باید می گرفت، همه چیز را گرفت؛ اما عاقبت نتوانست از بشر سودجو و منفعت طلب آن چیزی را بگیرد که باید! کلاردشتی که سرزمین هایی مانند آن ،در نقاط مختلف دنیا و حتی همین ایران خودمان، به واسطه برخورداری از ظرفیت ها و جاذبه هایی حتی کمتر، امروزه به سطح قابل قبول و همگنی از توسعه عمرانی،رفاهی،اجتماعی و ... دست یافته اند، اما آنچه را که به خود دیده صرفاً دادن امتیاز بود و نه امتیاز گرفتن! در حقیقت به لطف سوء مدیریت های ملی و محلی و سودجویی واسطه گران بومی؛ این منطقه که می توانست و می تواند تاجی باشد بر تارُک صنعت گردشگری کشور، امروزه فقط به یک اقامتگاه دوم بزرگ تبدیل شده است! اقامتگاهی که عدم توسعه زیرساخت های عمرانی و اجتماعی موجب شده است تا مزیت های رقابتی اش در حوزه جاذبه های طبیعی، هر روز بیشتر از پیش، قافیه را به میل رفاه طلبی و ذائقه ی تنوع خواه انسان امروزی ببازد و در نتیجه از رغبت گردشگر برای حضور و یا افزایش ساعات حضور در کلاردشت ]پرجاذبه![ بکاهد، و در نتیجه اقتصاد وابسته به گردشگری منطقه رو به افول برود.

اطلاع رسانی موثر و تبلیغات کارآمد حلقه مفقوده توسعه گردشگری در کلاردشت

 به گزارش کلارنا صبح امروز جلسه ای پیرامون برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با حضور افراد فعال در این حوزه و همچنین متصدیان دفاتر خدماتی توریستی شهرستان کلاردشت در محل اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری برگزار شد.
در این جلسه ایمان جواهری پور رییس اداره گردشگری کلاردشت ضمن تاکید بر لزوم مشارکت فعالانه دفاتر خدماتی توریستی کلاردشت در برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه های مختلف در سطح شهرستان،برگزاری چنین نمایشگاه هایی را موجب حضور گردشگران بیشتر در منطقه و در نتیجه رونق صنعت گردشگری و مشاغل وابسته به آن در سطح شهرستان برشمرد و تصریح کرد: باید به نقطه ای برسیم که برگزاری جشنواره ها و نمایشگاه ها به عنوان رویدادهایی ثابت در تقویم سالانه شهرستان گنجانده شوند.
جواهری پور همچنین گردشگری را تنها صنعت قابل توسعه در سطح شهرستان کلاردشت قلمداد کرد و گفت: دفاتر خدماتی-گردشگری باید این برنامه را در دستور کار خود قرار دهند تا هریک تعداد معینی از جوانان کلاردشتی را به عنوان کارآموز قبول کرده تا این جوانان با فضای کسب و کار در حوزه گردشگری آشنا بشوند.
فاطمه عسگریان،مشاور امور خانواده و بانوان فرماندار کلاردشت، نیز در این جلسه با گرامیداشت سالروز برگزاری همایش فرهنگ و تمدن کلاردشت و رونمایی از جام زرین در ۱۷تیرماه سال ۹۵، از برگزاری همایش فرهنگ و تمدن کلاردشت با محوریت زنان و اشتغال در ۲۸ تیرماه سال جاری خبر داد و گفت: در حاشیه این همایش نمایشگاهی از فرش دستباف و سایر صنایع دستی و اثرات هنرمندان کلاردشتی نیز در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.
مهدی معصومی،مشاور رسانه ای فرماندار کلاردشت، نیز در این جلسه اظهار داشت: از یک سو که خداوند بزرگ به زیبایی هر چه تمام جاذبه های چشم نواز و بی بدیلی به کلاردشت عطا فرموده و از سوی دیگر می بینیم که گردشگران زیادی اعم از مالکان اقامتگاه های دوم، گردشگران هموطن، گردشگران عرب زبان از کشورهای حاشیه خلیج فارس، گردشگران ورزشی و طبیعت گردان از نقاط مختلف کشور و حتی آمریکای شمالی و اروپا به منطقه ما رفت و آمد دارند، اما واقعیت ماجرا این است که درصد بسیار کمی از عواید حاصل از حضور این ترکیب متنوع از گردشگران به بنگاه های اقتصادی-گردشگری فعال در کلاردشت می رسد و بیشترین سود نصیب واسطه ها و دلالان غیر رسمی می شود که بخش اعظم آن ها نیز غیر بومی و بعضا حتی غیر ایرانی می باشند.
وی اضافه کرد: آنچه که باعث شده گردشگران نتوانند ارتباط درست و موثری با مراکز خدمات گردشگری کلاردشت اعم از هتل ها، رستوران ها و آژانس های ما در کلاردشت برقرار کنند و در نتیجه در دام واسطه ها بیافتند این است که ما خودمان هرگز تلاشی برای شناساندن بی واسطه خودمان به جوامع هدف گردشگری نکرده ایم و لذا به نظر می رسد اطلاع رسانی موثر و تبلیغات کارآمد حلقه مفقوده توسعه گردشگری در کلاردشت هستند که باید برای آن هزینه کرد و البته برای جلوگیری از هدر رفت هزینه آن را به اهلش سپرد.
مدیر مسئول پایگاه اطلاع رسانی کلارنا همچنین گفت: لازم است تا به عنوان یک فعال رسانه ای این موضوع را نیز مورد اشاره قرار دهم که طی دو سال گذشته برگزاری برنامه هایی همچون جشنواره و نمایشگاه نوروزی، همایش و مسابقات ورزشی در سطوح استانی و ملی ، ویژه برنامه های فرهنگی و آئینی و به طور خاص مراسم رونمایی از جام زرین کلاردشت دستمایه ای برای بازتعریف نام کلاردشت در محافل رسانه ای ملی و بین المللی شده اند که خوشبختانه تا حد بسیار زیادی از بار منفی همراه با نام کلاردشت ،که نتیجه اقدامات برخی افراد سودجو و به دور از شانیت این دیار کهن و تاریخی می باشد، کاسته و و افکار عمومی و گردشگران را با جنبه های متفاوت و بدیعی از نام کلاردشت آشنا ساخته است که اثرات مثبت آن بعدها بیشتر به چشم خواهد آمد.
در ادامه این جلسه آقایان رمضانی، دلفان آذری و میرچراغی و خانم امینایی مدیران موسسات گردشگری بلوط گستر مازیچال،شمشادگشت و آریانا گشت نظرات خود را ارایه و دغدغه های خود را مطرح کردند.