حوادث ناگوار کلاردشت و ناپایداری کسب وکارها

Author :   علاالدین ازوجی

طی یک دو ماه گذشته حوادث ناگواری در کنار رودخانه سردآب رود کلاردشت رخ داده و منجر به فوت برخی از هموطنان ما در این رودخانه شده است. البته قبلا هم این رودخانه چنین حوادثی را تجربه کرده بود. عمده این افراد غیربومی بوده و برای گشت و گذار به منطقه کلاردشت سفر کردند و این حادثه موجب گردیده که یادگار و سفر تلخی را از آمدن به کلاردشت همیشه به یاد داشته باشند. مساله چیست و چگونه باید با آن برخورد کرد؟ پاسخ به آن می تواند بخشی از زوایای توسعه خدمات گردشگری منطقه را بازگو نماید.

با مراجعه به مناطق گردشگری دنیا و کشور ایران می توان به این نکته پی برد که هر منطقه ای یا به طور ذاتی و طبیعی جاذبه های گردشگری داشته و یا این که در کنار آن دولت های محلی و ملی سعی می کنند از طریق ابزارهای مختلف جاذبه هایی را برای منطقه فراهم سازند که به جاذبه اکتسابی معروفند. داشتن هر دوی جاذبه ها (طبیعی و اکتسابی) موجب خواهد شد که هم تعداد توریست افزایش یابد و هم ماندگاری آنها(تعداد روزهای ماندن برای گشت و گذار) در منطقه زیادتر از گذشته شود. منطقه کلاردشت ما از جمله مناطق جهان است که به طور خدادادی جاذبه های طبیعی منحصر به فردی را دارا می باشد. پی بردن به ظرفیت های درآمدزایی و اشتغال زایی این منطقه کماکان پنهان مانده و منوط به داشتن برنامه و افق مشخص است. اما آنچه در مدت دو دهه گذشته مغفول مانده و یا کمتر بدان توجه شده، ایجاد ظرفیت های اکتسابی است که این ظرفیت ها، بسط دهنده توسعه گردشگری منطقه خواهد بود.
اتفاقات رخ داده در رودخانه، علامتی به همه دست اندکار می دهد که مسافرها و توریست ها، شناخت نسبی از منطقه ندارند و به عنوان مثال این موضوع را نمی دانند که رودخانه سرداب رود به رغم حجم آب جریانی در ثانیه نسبت برخی از رودخانه های بزرگ کشور کمتر است ولی به دلیل پرخروشان بودن و وجود سنگ های بی شمار در کف رودخانه، موجب خواهد شد در صورت حادثه در آن، با آسیب زیادی برای فرد به همراه داشته باشد و به دلیل گفته شده، فرد حادثه دیده در ابتدای حادثه جان خود را از دست دهد. به همین دلیل، برای جلوگیری از حوادث این چنینی، نیازمند تدابیر لازم به خصوص در حاشیه هایی که مسافران اطراق می کنند علائم هشدار دهنده و یا در ورودی شهر در کنار ارائه بروشور های معرفی و جاذبه های منطقه و یا ارسال نیروهای امدادی برای راهنمایی و پیشگیری، ضروری است.
منطقه کلاردشت ما به عنوان منطقه توریستی، هم باید برای توریست ها آرامش ایجاد کند و هم آسایش. ظرفیت های طبیعی برای آرامش تا حدودی برقرار هست ولی ظرفیت های آسایشی در حد بضاعت منطقه توریستی (برای استفاده از کنار رودخانه، جنگل پیمایی، کوه پیمایی و کوهنوردی و ...) فراهم نیست. منطقه ای می تواند درآمدزایی پایدار داشته باشد که هر دو بعد آن در منطقه مورد نظر وجود داشته باشد. کلاردشت تجربه تلخی بابت زلزله سال ۱۳۸۲ داشته که بسیاری از کسب و کارهای اقتصادی این منطقه مدت ها از رونق افتاد و زمان زیادی برده تا توریست و مسافر تمایل پیدا کنند مجددا کلاردشت را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. کافی است که برای بخشی از مسافرانی که قصد سفر به کلاردشت را دارند این حوادث رخ داده و یا احتمالی جا بیافتد که این منطقه، منطقه ای مناسب برای کسب آرامش نیست و یا به سایر دوستان و نزدیکان خود این محدودیت ها و مشکلات را بازگو کنند. این نکته، بازدارنده خدمات گردشگری و رونق بخشی کسب و کارهای مرتبط با خدمات گردشگری خواهد بود.
لذا باید سعی شود که عوامل ناامنی بالفعل و بالقوه منطقه کلاردشت شناسایی شده و برای هر یک راهکارهای مقابله با آنها تدوین و عملیاتی شود.
انتظار درآمدهای پایدار و اشتغال زا در منطقه منوط به رفع چالش های موجود و آتی کلاردشت در فرایند توسعه منطقه ای است که با خرد جمعی و مشارکت هرچه بیشتر نهادهای مسئول و نهادهای مردمی قابل حل می باشد.