تعقیب قضایی پیمانکار آسفالت جاده کرج – چالوس نمونه ای از پیگیری دادستان برای احقاق حقوق عامه / آیا اهتمام رئیسی یقه اهمال کاران را نیز خواهد گرفت؟

شنبه, 11 آبان 1398 ساعت 16:33 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

حال باید منتظر ماند و دید که آیا اصلاحات آیت الله رییسی در دستگاه قضا شامل برخورد با اهمال کاران نسبت به اجرای آن دستورالعمل، که زمانی خود او در مقام دادستان کل کشور امضا و به دادستان های کل کشور ابلاغ کرده بود، نیز می شود و اهتمام او یقه ی اهمال کاران در احقاق حقوق عامه را هم خواهد گرفت یا نه؟

 

 

کلارنا - مهدی معصومی: طی روزهای اخیر در خبرها خواندیم که حاجی رضا شاکرمی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز،  به خاطر محرز شدن نقش آسفالت جاده کرج – چالوس در افزایش آمار تصادفات این محور در بررسی های کارشناسی، پیمانکار مربوطه را تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

⁉️حال این سوال پیش می آید که  دادستانی البرز بر چه اساسی چنین اقدامی را انجام داده است؟

 پاسخ این است:
دادستانی کل کشور در فروردین سال 95 با توجه به بند(٢) اصل يکصدو پنجاه و ششم قانون اساسي که به موجب آن احياء #حقوق_عامه يکي از وظايف مهم قوه قضاييه مي باشد و در اجراي ماده ٢٩٠ قانون آيين دادرسي کيفري مصوب (١٣٩٢)که پيگيري و نظارت بر دعاوي مربوط به جرايم راجع به اموال، منافع و مصالح ملي و خسارت وارده به حقوق عمومي از طريق مراجع ذيصلاح داخلي، خارجي و بين الملل به دادستان کل محول شده است، وظایفی را در قالب "دستورالعمل نحوه نظارت و پيگيري حقوق عامه" به دادستان هاي سراسر کشور جهت صيانت از حقوق عامه تحت نظارت دادستان کل ابلاغ کرد.

این دستورالعمل شامل دو فصل و ۲۰ ماده می باشد که در فصل اول (وظایف داخلی دادستان ها) و در مواد ۴ و ۵  به نحوه ی اجرای پروژه های زیرساختی و تضییع حقوق بیت المال اشاره شده است:

ماده (۴) – هرگاه اجرای پروژه های زیرساختی از قبیل جاده ها، پل ها و اماکن عمومی همانند بوستان¬ها به نحوی باشد که اسباب تضییع حقوق عامه مطرح گردد، دادستان ها مکلفند پس از بررسی  لازم و عندالاقتضأ جلب نظر کارشناس و اخذ توضیح از طرفین قرارداد، نسبت به جمع آوری مدارک و مستندات  اقدام و مراتب را به سازمان مربوطه منعکس نمایند.

ماده(۵) – هرگاه در اجرای پروژه های مزبور تضییع حقوق بیت المال صورت گرفته باشد و
یا نقض قوانین و مقررات مطرح شود، حسب مورد در خصوص نقض مقررات کیفری ضمن تشکیل پرونده مطابق قانون آئین دادرسی کیفری تعقیب صورت می گیرد و در مورد نقض مقررات اداری موضوع به مراجع اداری ذیربط منعکس می شود. در صورت تضییع اموال دولتی و عمومی مراتب جهت طرح دعوای حقوقی بطور مستدل به سازمان های مسئوول منعکس می گردد.

بنابراین می توان به این نتیجه رسید که یکی از مواردی که دادستانی البرز برای پیگیری تضییع حقوق عامه در جاده ی کندوان به آن اتکا کرده، همین "دستورالعمل نحوه نظارت و پيگيري حقوق عامه" است که در  ۱۷ فروردین ۱۳۹۵ با امضای سید ابراهیم رئیسی ( دادستان کل وقت کشور ) در زمره ی وظایف تمامی دادستان های کشور قرار گرفته است؛
وظایفی که اگر به درستی به آنها عمل شود و از ظرفیت شان در اِعمال نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی استفاده گردد، نه تنها از میزان تضییع حقوق عامه بلکه از شدت انحراف در دستگاه ها نیز کاسته خواهد شد.
حال از آنجایی که آسفالت جاده کرج - چالوس تنها یک نمونه از پروژه هایی است که نحوه ی اجرای آن موجب تضییع بیت المال شده است و  این دست پروژه ها را در هرجایی که باشیم زیاد می بینیم؛  باید منتظر ماند و دید که آیا اصلاحات آیت الله رییسی در دستگاه قضا شامل برخورد با اهمال کاران نسبت به اجرای آن دستورالعمل، که زمانی خود او در مقام دادستان کل کشور امضا و به دادستان های کل کشور ابلاغ کرده بود، نیز می شود و اهتمام او یقه ی اهمال کاران در احقاق حقوق عامه را هم خواهد گرفت یا نه؟

 

خواندن 76 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کد: 411

یادداشت

 • تعقیب قضایی پیمانکار آسفالت جاده کرج – چالوس نمونه ای از پیگیری دادستان برای احقاق حقوق عامه / آیا اهتمام رئیسی یقه اهمال کاران را نیز خواهد گرفت؟

  حال باید منتظر ماند و دید که آیا اصلاحات آیت الله رییسی در دستگاه قضا شامل برخورد با اهمال کاران نسبت به اجرای آن دستورالعمل، که زمانی خود او در مقام دادستان کل کشور امضا و به دادستان های کل کشور ابلاغ کرده بود، نیز می شود و اهتمام او یقه ی اهمال کاران در احقاق حقوق عامه را هم خواهد گرفت یا نه؟

   

  ادامه مطلب...
 • مدیریت شهری

  ظرفیت های استراتژیک توسعه کلاردشت

  در نوشتار قبلی در مورد اهداف و چشم اندازهای توسعه کلاردشت، مطالب به طور خلاصه آور ذکر شد که به دلیل عدم نمایش کامل جداول مربوطه در اینجا مجدداً به صورت لیست وار ذکر می شود. هدف اصلی این بخش، بررسی ظرفیت های استراتژیک کلاردشت در راه دستیافتن به اهداف و چشم اندازهای برنامه است. قابل ذکر است به دلیل محدودیت حجم مطلب به خلاصه ترین شیوه ممکن به موضوعات پرداخته شده است.

   

  ادامه مطلب...
 • مدیریت شهری

  چشم انداز و اهداف کلان برنامه توسعه کلاردشت

  در این بخش به تشریح چشم انداز، اهداف کلان و ماموریت های توسعه ای مندرج در برنامه توسعه پرداخته می شود.  قابل ذکر است،  اهداف و چشم انداز مربوطه صرفا در راستای ظرفیت های قانونی و مالی شهرداری و شورای شهر کلاردشت تدوین شده است تا در به صورت پروژه و اقدامات در برنامه بودجه شهر، تخقق یابند و در حد شعار باقی نمانند.

  ادامه مطلب...
 • مدیریت شهری

  فرایند تهیه و تصویب برنامه راهبردی و عملیاتی شهرداری کلاردشت

  ماهها قبل از شروع به کار شورای اسلامی پنجم، ایده برنامه محوری و لزوم تشریک مساعی و همفکری با متخصصان کلاردشتی در فرایند مدیریت شهری از طرف برخی از اعضاء فعلی شورای شهر کلاردشت مورد تاکید قرار گرفت و این مهم مورد تاکید و تایید اصحاب رسانه و بسیاری از قشرهای اجتماعی کلاردشت قرار گرفت. در این دوره با توجه به تجربه 4 دوره مدیریت شورایی وگذشت نزدیک به 65 سال از تاسیس شهرداری کلاردشت این مهم مورد توجه برخی از اعضاء شورای شهر فعلی قرار گرفت که مدیریت فردی و سلیقه ای که در اکثر مواقع بدون دانش مرتبط نیز همراه بوده است نه تنها باعث توسعه کلاردشت نشده است که دقیقاً در جهت عکس آن، باعث عقب ماندگی و تخریب بخش زیادی از منابع کلاردشت شده است. این یک پیشرفت مهم بود، برنامه باوری.

  ادامه مطلب...
 • یادداشت

  چرا برنامه راهبردی و عملیاتی در مدیریت شهری کلاردشت مهم است؟

   شهرسیستمی بسیارپیچیده است که ازهم پیوندی و ارتباط سیستم های دیگر چون اقتصاد شهری، محیط زیست شهری، سیستم اجتماعی و فرهنگ شهری، سیستم سیاست گذاری شهری، و...، تحت قواعد رسمی و غیررسمی با رفتار ذینفعان متنوع وگاهی متضاد شکل می گیرد و حیات می کند.

   

  ادامه مطلب...